Kratka predstavitev novega DiKUL-a

Novi portal DiKUL smo poskušali zasnovati podobno prejšnjemu, tako da bi bil prehod na novi portal in njegova uporaba čimbolj enostavna. Kljub temu pa je nekaj pomembnih razlik in novosti med starim in novim portalom. Poleg tega čisto vse funkcionalnosti novega portala še niso povsem dokončane. Na razlike in posebnosti vas želimo opozoriti z naslednjimi kratkimi navodili. Obširnejša navodila za uporabo so v pripravi in bodo na voljo kasneje.

Začetek iskanja

Ob vstopu v DiKUL nas pričaka iskalno okence. Iskalnik privzeto išče po e-virih (po mednarodni znanstveni in strokovni literaturi).

1. Iskalno okence, kamor vpišemo iskalni izraz.

2. Izbirno okence, kjer izberemo po katalogu katere kljižnice (ali knjižnic) bomo iskali. Privzeto je nastavljeno iskalnje po vseh katalogih knjižnic UL hkrati. To okence ima smisel samo pri iskanju po katalogih in na iskanje po e-virih ne vpliva.

3. Privzeto iskalnik išče po naročenih/dostopnih virih. To so revije in podatkovne zbirke, ki jih UL naroča ali pa so prosto dostopne. Na ta način je med razultati več zadetkov, ki vsebujejo polno besedilo. Kljukica v tem okencu povzroči, da iskalnik išče tudi po virih, ki jih UL ne naroča.

4. Informacija o dostopnosti - če se nahajate v prostorih UL, bo tukaj pisalo, da STE avtorizirani za dostop, ča pa dostopate od doma, pa bo pisalo, da NISTE avtorizirani. V tem primeru se morate prijaviti (več o tem nekoliko nižje).
 

Seznam rezultatov

Po uspešnem iskanju se pod iskalnim okencem pokaže seznam rezultatov. Seznam pa ni le en ampak sta dva - vsak v svojem zavihku:

1. Zavihka z rezultati iskanja - v levem so rezultati iskanja po izbranem knjižničnem katalogu (izberemo ga v okencu pod iskalnim okencem), v desnem pa razultati iskanja po e-virih (to je po mednarodni znanstveni in strokovni literaturi).

2. Oznaka tipa gradiva (knjiga, članek...).

3. Osnovni podatki o gradivu.

4. Informacija o dostopnosti in povezava na gradivo (več v naslednjem razdelku).
 

Informacija o dostopnosti

1. Celotno besedilo gradiva je dostopno. Do gradiva pridemo s klikom na gumb.

2. Celotno besedilo gradiva ni dostopno oziroma ni neposredne povazave do gradiva. Klik na gumb nas pripelje do dodatnih možnosti za pridobitev tega gradiva (več v naslednjem razdelku).

3. Včasih se strežnik za izračun dostopnosti ne odzove dovolj hitro in namesto zelenega ali sivega gumba se pojavi manjši rdeč gumb. Če želimo, lahko iskanje ponovimo, da se pojavi pravi gumb. Lahko pa kliknemo nanj in pridemo do informacije o dostopnosti.
 

Povezave na gradivo

Po kliku na gumb iz prejšnjega razdelka pridemo na stran s povezavami do gradiva in drugimi možnostmi pridobitve gradiva.

1. Naziv gradiva (v tem primeru gre za povezavo na celotno revijo).

2. Povezava - klik nanjo nas pripelje do celotnega besedila. V kolikor se to ne zgodi, gre za napako v podatkih. Napako nam sporočite po e-pošti na dikul-help@ctk.uni-lj.si.

3. Informacija, komu je gradivo dostopno. Dejansko dostopnost preveri na naslednjem koraku sam ponudnik oziroma strežnik za oddaljeni dostop.

4. S pomočjo te povezave lahko preverimo ali je to gradivo (običajno v tiskani obliki) na voljo v kateri od slovenskih knjižnic. Ta možnost je vedno na voljo, tudi če gradivo ni dostopno v celotnem besedilu (sivi gumb).
 

Prijava

Če DiKUL uporabljate od doma, se boste morali za polno uporabo prijaviti (omejena uporaba za goste je še vedno možna, kot doslej). Prijavite se tudi, če želite dostopati do svojega profila (shanjeni zapisi, iskanja...) oziroma uporabljati storitve Moje knjižnice v sistemu COBISS.

1. Prijavimo se z izbiro možnosti "Prijava" v meniju "Moj profil". Nato se pokaže izbira možnosti za prijavo.

2. Najbolje je, da se prijavite z identiteto UL - gumb "Univerza v Ljubljani" (za zaposlene je to večinoma kar uporabniško ime in geslo za službeni računalnik, za študenete pa uporabniško ime in geslo, ki ste ga dobili ob vpisu in ga uporabljate za Eduroam, spletne učilnice Arnes (in druge storitve Arnes) ter za nekatere sisteme za prijavo na izpite. S to identiteto je dostop do gradiva z njo najlažji (poglejte zadnji razdelek o oddaljenem dostopu).

3. Namesto tega se lahko se prijavimo z knjižnično identiteto - gumb Moja knjižnica (kar pomeni s člansko ali študentsko številko in geslom, ki ste ga dobili v vaši knjižnici) - ta način ste uporabljali doslej!
 

Oddaljeni dostop

Če DiKUL uporabljate od doma, boste do gradiva dostopali s pomočjo strežnika za oddaljeni dostop. Zaenkrat prijava v DiKUL še ne omogoča dostopa brez vmesnega "postanka" na prijavni strani za oddaljen dostop (ki se pojavi, ko kliknete na povezavo do gradiva, opisano zgoraj).

1. V oddaljeni dostop se lahko kot doslej prijavite z knjižnično identiteto (kar pomeni s člansko ali študentsko številko in geslom, ki ste ga dobili v vaši knjižnici).

2. Če pa ste se v DiKUL že prijavili z identiteto UL, potem je dovolj, da samo kliknete na gumb AAI PRIJAVA in strežnik za oddaljen dostop vas bo prepoznal in spustil do gradiva (ob prvi uporabi boste morali potrditi soglasje za posredovanje podatkov).
Opisana postopka je potrebno opraviti samo enkrat v trajanju ene seje (dokler ne zaprete brskalnika). Trudimo se, da bi oddaljeni dostop uredili tako, da ponovna prijava ne bi bila potrebna, če se je uporabnik pred tem že prijavil v DiKUL.
 

V torek, 21. 7. 2020 ob 10h je bila prva javna predstavitev novega DiKULa. Vabimo vas, da si ogledate posnetek predstavitve.

Za pomoč pri uporabi DiKUL nam lahko pište na naslov dikul-help@ctk.uni-lj.si ali nas pokličete na telefon 041 756 308.
Alternativno lahko pišete tudi na naslov maja.vihar@ctk.uni-lj.si.